Tržní komentář Davida Buckla: Soukromé subjekty by měly nakupovat pouze dlouholeté dluhopisy

Z hlediska měnové politiky by se nyní dal svět rozdělit na dvě části. Zatímco USA se snaží své sazby zvýšit, zbytek světa ve velké míře uplatňuje tzv. akomodativní politiku.

  • Na trzích panují obavy, že dluhopisy emitované Evropskou centrální bankou nebudou stačit zájmu ekonomických subjektů
  • Čínská ekonomika je pomalá, ale není v tak hrozivém stavu
  • USA se nyní dostává do režimu zvyšujících se sazeb

Praha, 29. července 2015

David Buckle: „Nejprve začnu se subjekty, které prosazují akomodativní politiku, například Evropskou centrální bankou. Ta bude pokračovat s kvantitativním uvolňováním (QE) do konce roku 2015, možná až do září roku 2016. Na trzích panují obavy, že dluhopisy emitované Evropskou centrální bankou nebudou zájmu ekonomických subjektů stačit. Jsme však přesvědčení, že tato obava je david_bucklepřehnaná.

Nicméně je stanoveno dno ve výnosnosti dluhopisů, které bude Evropská centrální banka vykupovat. Proto jsou ekonomické subjekty nuceny nakupovat dlouhodobé obligace. Z hlediska výnosnosti se soukromým subjektům skutečně vyplatí nakupovat pouze dlouholeté dluhopisy. Nemyslím si, že by se v roce 2015 měly zvýšit výnosy z dluhopisů.

Japonsko uplatňuje QE program prostřednictvím tzv. Abenomics (ekonomická politika, kterou v roce 2012 zavedl japonský premiér Shinzō Abe). V Japonsku však Abenomics ve smyslu, že by japonská inflace byla pod cílenou hodnotou, ale řešil spíše deflaci, která se stala problémem po celém světě, spíše než specifický japonský problém. Navíc v Japonsku je nyní inflace vyšší než nárůst cenové hladiny ve zbylých zemích G4 – USA, Evropě a Velké Británii.

Čína by naopak měla trochu zvolnit. Domnívám se, že by se měl snížit požadovaný podíl rezerv. Je to také jedna z forem přizpůsobování, které by se měly uskutečnit. Pro naše potřeby je zatím čínská ekonomika pomalá, ale ne v tak hrozivém stavu. Vytváří velmi dobré prostředí pro dluhopisy, a proto se o čínské obligace zajímáme.

Naopak USA se nyní dostává do režimu zvyšujících se sazeb. Věříme, že se tento proces nespustí dříve než koncem letošního roku, možná na začátku roku 2016, jelikož inflace není teď v USA hlavním problémem. Zaměstnanost však centrální banka neřeší. Je to sice problém na stejné úrovni jako inflace, avšak bez jakékoliv známky inflace není tedy potřeba zvyšovat úrokové sazby jen kvůli nezaměstnanosti. Bez zvyšování sazeb by měly výnosy pokladničních poukázek zůstat nízké až do konce roku 2015. Snadný přístup k penězům by měl mít pro korporátní sektor vskutku pozitivní vliv.“

Leave a comment